Post

Proces pozyskiwania drewna

Drewno, najstarszy materiał używany do dziś, jest od wieków niezwykle ważnym surowcem dla ludzkości. Używamy go u wszystkich, od mebli, budowania domów, po pracę z nim jako hobby. Przemysł drzewny był jednym z najbardziej kontrowersyjnych w społeczeństwie, ale bez wątpienia jest jednym z najważniejszych do dziś pracujących. Codziennie wycina się i pozyskuje drzewa, aby wykorzystać je na różne sposoby na całym świecie, ale co dokładnie wchodzi w ten proces? Jeżeli zastanawialiście się Państwo, jaki rodzaj pracy wykonuje się w przemyśle drzewnym, nie patrzcie dalej, ponieważ mamy odpowiedzi na temat tej historycznej pracy.

Pozyskiwanie drzew definiuje się jako ścinkę, zrywkę, obróbkę na miejscu oraz załadunek drzew lub kłód na ciężarówki lub samochody szkieletowe. Te drzewa i kłody są następnie przewożone do młynów na całym świecie w celu przetworzenia ich na produkt końcowy. Ten długotrwały i niebezpieczny proces rozpoczyna się od ścinki samego drzewa, zwykle wykonywanej przez profesjonalne firmy zajmujące się wycinką drzew, które posiadają wysokiej jakości sprzęt zaprojektowany specjalnie do tego zadania. Piła łańcuchowa jest zazwyczaj najczęstszym narzędziem wykorzystywanym do ścinki drzew, podczas gdy inną popularną alternatywą jest mechaniczny kombajn. Drzewa te są ścinane pod bardzo precyzyjnymi kątami, ponieważ wyszkolone wycinarki mogą ścinać niewiarygodnie duże drzewa i umieszczać je dokładnie w miejscu, które jest im potrzebne. Po wycięciu drzewa są one następnie ładowane na ciężarówkę i przewożone do tartaku lub na plac koncentracji, gdzie są przetwarzane w odpowiednich warunkach do celów odsprzedaży handlowej.

Przy pozyskiwaniu drewna istnieje kilka różnych podejść do tej pracy. Najczęściej spotykanym z nich jest dziś komercyjne cięcie przezroczyste. Proces ten wiąże się z usuwaniem lasów dla zysku ekonomicznego, przynosi korzyści dla przemysłu i gospodarki, a także kilka negatywnych aspektów. W ramach tego procesu podmioty zajmujące się wyrębem usuwają cały obszar lasu, wycinając drzewa do bardzo niskiego poziomu.

Inna metoda pozyskiwania drewna znana jest dziś jako hodowla lasu. Proces ten polegał na wycinaniu przez drwali lasu, ale tylko części drzewa, i to w bardzo stopniowym tempie, trwającym od jednej do dwóch dekad. Chociaż proces ten nie daje tak dużych zbiorów, to jednak podtrzymuje las przez dłuższy okres czasu niż komercyjna wycinka drzew.

Jeden z najstarszych zawodów na świecie, pozyskiwanie drewna, bez wątpienia dostarczyło nam niezwykle cennego surowca, który możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów.