Post

Czyste cięcia

Wiosenne porządki w moim domu i w moim krajobrazie odbywają się co roku. Odkurzam moje ramki na zdjęcia, szoruję łazienkę i poleruję meble. Następnie wychodzę na zewnątrz, aby zmieść martwe liście z ganku i oczyścić rabaty kwiatowe z zimowych zanieczyszczeń.

Przez lata zdałam sobie sprawę, że weekend intensywnego odkurzania, szorowania, zamiatania i nabłyszczania odświeża mój umysł - i mój dom - zanim zacznie się cieplejszy klimat i sezon wegetacyjny.

Ale dlaczego organizować tylko jedno masowe sprzątanie w roku? Przydałby mi się też świeży start przed zimnymi miesiącami zimowymi. Jeśli chodzi o pielęgnację i konserwację drzew, późna jesień, a nawet wczesna zima to doskonały czas na czyszczenie narzędzi do przycinania i materiałów ogrodniczych - kiedy nie są używane.

Mimo że rośliny są w stanie uśpienia, aktywne choroby roślin mogą utrzymywać się na ostrzach do przycinania aż do wiosny. Gdy drzewa i krzewy odpoczywają zimą, skorzystaj z okazji, aby wysterylizować i naprawić narzędzia do przycinania.

Mimo, że niesanityzowane sekatory ręczne, nożyce do gałęzi i nożyce do gałęzi nie muszą przenosić szkodników z drzewa na drzewo, brudne narzędzia może rozprzestrzeniają choroby. "Choroby grzybicze mogą przyczepić się do ostrza narzędzia do przycinania" - mówi Greg Mazur, doradca techniczny w firmie Davey Tree Expert.

Jak wyjaśnia Mazur, narzędzia zainfekowane grzybami mogą przenosić choroby na podobne, nieporażone rośliny podczas przycinania. Choroby, które często rozprzestrzeniają się z drzewa na drzewo za pośrednictwem niesanityzowanych narzędzi, to między innymi zaraza ogniowa gruszy, więdnięcie dębu na dębie i holenderska choroba wiązów na wiązach.

Aby wysterylizować narzędzia do przycinania, Mazur zachęca właścicieli domów do stosowania 10-procentowego roztworu wybielacza i 90-procentowego roztworu wody. "Kontakt roztworu z ostrzem powinien trwać około jednej minuty, a następnie należy spłukać roztwór" - mówi, dodając, że inne środki czyszczące stosowane w gospodarstwie domowym nie zabiją zarodników grzybów tak skutecznie jak roztwór wybielacza. "Zastosuj olej do ostrza tnącego na narzędzie do przycinania, aby utrzymać go od rdzy," dodaje.

Podkrzesywarki ręczne, sekatory ręczne i nożyce do gałęzi to typowe narzędzia do przycinania, które wymagają odpowiedniego, dokładnego czyszczenia. Ale nawet jeśli regularnie czyścisz swoje narzędzia do przycinania (zaleca się czyszczenie po każdym użyciu), możesz wykorzystać zimowe miesiące na naprawę i przygotowanie ich do użycia wiosną.

"Czasami ludzie używają nożyc do cięcia gałęzi, które są zbyt duże, co powoduje wygięcie ostrza" - mówi Mazur. "Dlatego czasami warto naostrzyć ostrza i wyregulować narzędzia w zimie. W przeciwnym razie narzędzia nie będą w stanie ciąć tak czysto, gdy będą potrzebne."

To samo dotyczy kosiarek do trawy. Z kilku powodów właściciele domów powinni od czasu do czasu sprawdzać, czy ostrza ich kosiarek nie stępiły się. Mazur mówi, że ostrzejsze ostrza zmniejszają o 20 procent możliwość inwazji chorób na trawę: "Ponieważ rozdrobnione końce źdźbeł trawy - które stwarzają więcej okazji do inwazji chorób - nie będą istnieć, ostrzejsze ostrza zmniejszają zużycie paliwa przez kosiarkę o 20 procent".

A zatem, ponieważ zimne powietrze i mrożące krew w żyłach wiatry pozostaną tu na jakiś czas, nie trzeba kończyć właściwych praktyk w zakresie pielęgnacji drzew. Uporządkuj swoje narzędzia do przycinania, gdy nie są używane, i bądź wdzięczny, że to zrobiłeś, gdy będziesz ich potrzebował w przyszłym roku. Co więcej, Twoje drzewa będą Ci wdzięczne za ten wysiłek, gdy ich zdrowe, przycięte struktury zakwitną na wiosnę.