Post

Jak zbudować drewnianą szafkę na alkohol z palet?

Drewno paletowe jest doskonałym wyborem do tworzenia unikalnych mebli i akcesoriów do domu. W tym artykule chciałbym podzielić się tym, jak zrobić DIY szafkę na alkohol z drewna paletowego. Zbudowałem dwa z nich ostatnio dla domowego baru i wyniki były świetne. Jest to łatwy projekt, a koszty są minimalne.

Drewno z palet - niedrogie i łatwe do znalezienia

Trudno nie zauważyć wszelkiego rodzaju przykładów mebli z drewna paletowego i dekoracji rozsianych po całym Facebooku, Pintereście i Instagramie. Jednym z powodów tej popularności jest fakt, że palety są zazwyczaj darmowe i bardzo łatwo dostępne w wielu miejscach. W większości przypadków, palety są wolne do zbierania w tartakach, sklepach spożywczych i każdym miejscu, które otrzymuje towary masowe.

Jedną z ważnych kwestii jest zapewnienie, że palety są bezpieczne dla Twojego domu. Palety generalnie dzielą się na kilka kategorii obróbki, aby chronić je przed żywiołami, w tym: obróbka termiczna i obróbka chemiczna. Palety poddane obróbce cieplnej będą miały znaczek z literami "HT", natomiast poddane obróbce chemicznej będą miały znaczek "MB" dla bromku metylu. Będziesz chciał trzymać się z dala od chemicznie traktowane dla elementów, które chcesz używać wewnątrz domu. Możesz dowiedzieć się o wiele więcej na ten temat czytając ten artykuł: Jak stwierdzić, czy paleta jest bezpieczna.

Krok 1 - Przygotuj paletę

Do tego projektu użyłem palety 1/2 dla każdej szafki. Aby przeciąć paletę na pół, najlepiej jest usunąć deski z góry i dołu palety w środkowej części, gdzie będzie cięta. Najprostszym sposobem na usunięcie desek jest usunięcie gwoździ za pomocą młotka i "kociej łapy", jak na zdjęciu powyżej. Uważaj, aby nie uszkodzić drewna, jeśli to możliwe, więc deski mogą być ponownie wykorzystane do części szafki.

Po usunięciu wszystkich gwoździ w obszarze cięcia, zaznacz każdą z podłużnic palety za pomocą kwadratu i przetnij paletę na pół. Możesz użyć piły tarczowej, ręcznej, a nawet piły tarczowej. Pamiętaj, że w przypadku drewna z palet, cięcia nie muszą być ładne, a wręcz przeciwnie, niektóre "chropowate" cięcia dodają moim zdaniem charakteru.

Krok 2 - Dolna półka na butelki

W przypadku tej szafki zdecydowałam się zrobić dolną półkę na butelki szerszą niż głębokość podłużnic z palet (wiele przykładów, które można zobaczyć w Internecie pomija ten krok, ale ogranicza to rozmiar butelek, których można użyć do standardowej butelki 750 ml (piątej). Ja chciałem mieć możliwość zmieszczenia większych butelek stąd ta modyfikacja.

Jak widać powyżej usunąłem pozostałą dolną deskę i zainstalowałem 3 bloki dystansowe. Bloki te mają wymiary około 1″x1″x 2-1/2″ długości. Przykleiłem i przybiłem je do podłużnic paletowych, jak pokazano na zdjęciu.

Dla samej półki zdecydowałem się kupić trochę szorstkiej tarcicy z mojej lokalnej tartaku. Można użyć niektóre z desek paletowych, jeśli masz dodatkową paletę, ale chciałem solidne siebie. Będziesz musiał przyciąć deskę na długość i najprawdopodobniej "rozerwać" ją na odpowiednią szerokość. Ripping deska jest łatwe, jeśli masz dostęp do piły stołowej. Bez piły stołowej możesz to zrobić za pomocą piły tarczowej lub nawet ręcznie, pamiętaj, że cięcia nie muszą być idealne, ponieważ nic nie jest idealne na palecie! Dolna półka jest następnie przybijana przez tylną deskę palety i ponownie później przez przednią deskę.

Ostatnim krokiem dla dolnej półki jest przymocowanie deski do czoła. Do tej deski ponownie użyłem szerokiej dolnej deski, którą wcześniej usunąłem z palety, rozerwałem ją na szerokość 2-1/2″ i przybiłem do frontu szafki na górze każdego z bloków, które zainstalowałem na początku. Przybiłem również gwoździe przez tę deskę do półki.

Krok 3 - Górna półka na szklanki

Dla tej szafki na alkohol chciałem mieć miejsce do przechowywania kieliszków. Istnieje wiele przykładów stojaków na wino, które wykorzystują konstrukcję do wieszania kieliszków, więc pomyślałem, że to świetny pomysł, aby zapewnić półkę na kieliszki. Dla tej półki nie zainstalowałem bloku dystansowego, ale zdecydowałem się na węższą półkę, która ma około 3-1/2″ szerokości (szerokość podłużnic). Półkę zamontowałem na krawędzi wycięcia w podłużnicy, jak pokazano powyżej. Będziesz musiał przyciąć te deski na długość i zgrać je na odpowiednią szerokość, jak wspomniano powyżej.

Na koniec montujemy kolejną deskę z palety do czoła półki. Ponownie, ta deska została wyrwana z jednej z szerszych desek, które zostały usunięte w pierwszych krokach.

Krok 4 - Bejcowanie

W tym momencie szafka na alkohol z drewna palety jest gotowa. Możesz jej używać tak jak jest, lub dodać do niej trochę koloru. Ja zdecydowałem się zabejcować szafkę, aby połączyć nowe i stare wykończenie drewna. Zastosowałem ciężką warstwę ciemnobrązowej bejcy za pomocą pędzla i stosując go bardziej jak farba niż wytrzeć na plamę. Byłem bardzo zadowolony z wyników i prawdopodobnie użyłbym tego podejścia na innych projektach z drewna paletowego.

Szafka na alkohol z drewna palety - końcowe przemyślenia

To był niezwykle łatwy projekt do zbudowania i całkiem satysfakcjonujące. Nie tylko był bardzo tani w budowie (zbudowanie dwóch z nich kosztowało około 15 dolarów), ale jest to świetny sposób na recykling czegoś i dodać trochę charakteru do pokoju. Zamierzam wymyślić jakiś inny fajny projekt, który wypróbuję w przyszłości, więc bądźcie czujni.