Post

Kalkulator do budowy schodów

Ostatnio napisałem artykuł o tym, jak budować schody. Od tego czasu miałem pytania o jakiś rodzaj kalkulatora lub arkusza kalkulacyjnego, który pozwala szybko obliczyć wzrost i uruchomić pomiary dla podłużnic. Usiadłem więc i stworzyłem szybki arkusz kalkulacyjny Excel, który pomaga obliczyć całkowitą liczbę pionów, wysokość pionów i przebieg bieżnika.

Jak korzystać z kalkulatora schodów Stringera

Darmowy kalkulator schodów / arkusz kalkulacyjny jest naprawdę łatwy w użyciu. Jednak zanim zaczniesz, musisz odnaleźć kilka informacji. Będziesz musiał śledzić informacje:

  • Wymagana całkowita wysokość schodów - powinna to być wysokość od jednej gotowej podłogi do drugiej, mierzona w pionie (pionie).
  • Lokalna maksymalna wysokość pionu - jest to maksymalna wysokość pionu dozwolona przez przepisy budowlane. Upewnij się, że skontaktuj się z lokalnym urzędnikiem ds. kodeksu budowlanego, aby upewnić się, że jesteś na bieżąco. Zazwyczaj liczba ta waha się od 7 do 8 cali.
  • Lokalna minimalna wysokość pionu - Ponownie kod budynku określi minimalną wysokość pionu.
  • Lokalna minimalna głębokość bieżnika(run) - Jest to minimalna głębokość bieżnika dozwolona przez kod. Jest ona mierzona od czoła pionu do czoła sąsiedniej pionu bez czubka bieżnika.
  • Lokalny minimalny zwis bieżnika - Jest to minimalny zwis końcówki bieżnika mierzony od czoła pionu pionowego do przedniej krawędzi końcówki. Jest to zazwyczaj ograniczone przez przepisy budowlane.
  • Lokalny maksymalny wysięg bieżnika - Jest to maksymalny wysięg nosa mierzony od czoła pionu pionowego do przedniej krawędzi nosa. Jest to zazwyczaj ograniczone przez przepisy budowlane.

Po uzyskaniu tej informacji wystarczy wprowadzić ją do kalkulatora schodów w niebieskich polach. Arkusz kalkulacyjny obliczy wzrost i przebieg dla podłużnic i pokaże te informacje w żółtych okienkach. To naprawdę takie proste.

Materiały do budowy schodów

Po ustaleniu geometrii schodów należy ustalić, jakie materiały zostaną użyte do ich wykonania. Schody mogą być tak proste jak podłużnice 2×12 ze sklejką i stopnicami oraz tak skomplikowane jak podłużnice stalowe i piękne stopnice z twardego drewna.

Jeśli planujesz zastosować podłużnice z drewna to polecam Ci co najmniej 2×12 tarcicy. Dzisiaj większość schodów, które buduję, kończy się na podłużnicach 11-7/8″ TimberStrand. Są one znacznie mocniejsze niż tradycyjna tarcica i mniej podatne na rozszczepienie na wierzchołku bieżnika/roweru.