Post

Rura odpowietrzająca spalin PVC

Lata temu zaczęliśmy instalować kotły gazowe, które umożliwiały odpowietrzanie za pomocą rur PVC DWV (Drain Waste Venting). Zastosowanie rur PVC DWV do odpowietrzania kotłów ułatwiło prowadzenie rur odpowietrzających i umożliwiło odpowietrzanie przez dach, podobnie jak w przypadku kominów wentylacyjnych w instalacjach wodno-kanalizacyjnych. Do niedawna branża nie posiadała standardów, które dotyczyłyby praktyki odpowietrzania spalin za pomocą rur PVC DWV. Tak więc przez wiele lat kotły gazowe były instalowane z tradycyjnymi rurami PVC DWV, jak na zdjęciu poniżej (kocioł w moim własnym domu!).

rura

Niestety, tradycyjne rury PVC DWV nigdy nie były projektowane ani certyfikowane do przesyłania gazów, były one raczej projektowane i certyfikowane tylko do przesyłania cieczy. Oczywiście, uwolnienie gazów CO do domu może być bardzo poważnym problemem bezpieczeństwa, prowadzącym do zatrucia CO, a nawet śmierci. W rezultacie, nowe standardy zostały opracowane w celu szczególnego odniesienia się do korzystania z niemetalicznych rur do odpowietrzania urządzeń gazowych. Ten nowy standard to UL 1738 - UL Standard for Safety Venting Systems for Gas-Burning Appliances.

Ostatnie zmiany zarówno w NFPA 54-18 i IFGC-18 Fuel Gas Codes teraz rozpoznać UL 1738 standard odpowietrzania. Norma UL 1738 odpowietrzania zapewnia, że cały system, w tym rurociągów, armatury, akcesoriów i rozpuszczalników, jest zaprojektowany do bezpiecznego przenoszenia gazów spalinowych. UL 1738 wymaga również, aby produkty były oznakowane w celu łatwej identyfikacji. W celu zapewnienia integralności systemu odpowietrzania, norma UL 1738 określa co następuje: NIE należy mieszać rur, kształtek, rozpuszczalników ani metod łączenia pochodzących od różnych producentów.

Na rynku dostępnych jest kilka produktów, które spełniają normę UL 1738. Jednym z takich produktów jest System 1738 Odpowietrzania Spalin firmy IPEX.

System 1738 jest pierwszym systemem odpowietrzania spalin z PVC certyfikowanym zgodnie z UL 1738; jest on certyfikowany dla urządzeń spalających gaz kategorii II i IV. System jest przystosowany do temperatur spalin do i włącznie z 149°F (65°C). Rozmiary rur obejmują 2″, 3″ i 4″ wraz z odpowiednimi kształtkami, cementem i akcesoriami wentylacyjnymi. Niektóre z korzyści płynących z zastosowania Systemu 1738 obejmują:

  • W pełni certyfikowany jako kompletny system rur, kształtek, cementu i akcesoriów do odpowietrzania.
  • System łączenia przez trwałe spawanie rozpuszczalnikowe.
  • Typ materiału, klasa temperaturowa i certyfikacja produktu są zawarte w linii druku rury i naklejce certyfikacyjnej złącza.
  • Etykieta ostrzegawcza dotycząca tlenku węgla.
  • Cement rozpuszczalnikowy opracowany dla danego zastosowania.
  • Dostępność narzędzi do cięcia i ukosowania w celu zapewnienia prawidłowej instalacji złącza.
  • Zakończenia i akcesoria mogą być malowane, aby dopasować się do zewnętrznych elementów budynku.
  • Szkolenie w zakresie instalacji i wsparcie literackie.
  • Dystrybucja krajowa

 

Co to oznacza dla właścicieli domów?

Prawdziwe pytanie brzmi więc: Co to oznacza dla właścicieli domów? Jeśli instalujesz nowe urządzenie opalane gazem w nowym lub istniejącym domu, upewnij się, że zapytasz swojego specjalistę od ogrzewania, czy system wentylacyjny spełnia nowe normy UL 1738. Każda rura, która spełnia ten standard będzie miała nadruk "flue gas vent" na rurze. Jeśli posiadasz istniejące urządzenie opalane gazem, które używa tradycyjnych rur PVC DWV, ważne jest, aby poprosić specjalistę od ogrzewania o sprawdzenie aktualnego systemu odpowietrzania i omówienie możliwości spełnienia standardu UL 1738. Jeśli zamierzasz zainstalować nowe urządzenie opalane gazem lub zdecydować się na zmianę systemu odpowietrzania spalin, zatrudnij profesjonalistę, który wykona tę pracę. Ze względu na ryzyko, nie jest to zadanie dla majsterkowiczów.

Dowiedz się więcej na http://luparki-hydrauliczne.pl/.