Post

Wskazówki i techniki pielęgnacji drzew

Te wszechstronne wskazówki dotyczące pielęgnacji drzew poprowadzą Cię przez proces wyboru, sadzenia i dbania o właściwe drzewo dla Twojej przestrzeni.

Ważne jest, aby pamiętać, że właściwa pielęgnacja drzew rozpoczyna się w momencie ich wyboru. A to, co zrobisz z drzewem w pierwszych latach jego życia, będzie miało wpływ na jego kształt, siłę, a nawet żywotność. Przestrzeganie tych kroków zapewni drzewu dobry start do zdrowego życia.

Wybór odpowiedniego typu drzewa

Właściwa pielęgnacja drzewa rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego drzewa i posadzenia go we właściwym miejscu. Upewnij się, że twoje drzewo będzie dobrze prosperowało - zwłaszcza po osiągnięciu pełnej dojrzałości - tam, gdzie chcesz je posadzić.

Wybór zdrowego drzewa

Dobra opieka nad drzewem zaczyna się od zdrowego drzewa. Oto, na co należy zwrócić uwagę, aby zapewnić drzewo, które może przynosić korzyści przez całe życie.

Sadzonki o rzadkich korzeniach

 • Korzenie powinny być wilgotne i włókniste.
 • Sadzonki liściaste powinny mieć korzenie o długości około równej długości łodygi.

Drzewa ścięte i zasklepione

 • Piłka korzeniowa powinna być twarda w dotyku, szczególnie w pobliżu tułowia.
 • Piłka korzeniowa powinna być odpowiednia do wielkości drzewa.

Drzewa w pojemnikach

 • Pojemnik nie powinien zawierać dużych, okrągłych korzeni.
 • Przycięte korzenie powinny być czysto przycięte, nie szersze niż palec.
 • Gleba i korzenie powinny być szczelnie połączone.

Dodatkowe względy przy zakupie dojrzałego drzewa obejmują:

 • Silny, dobrze rozwinięty przypon (lub przypony w drzewie wieloponowym).
 • Jasna, zdrowa kora.
 • Pień i kończyny wolne od owadów i uszkodzeń mechanicznych.
 • Gałęzie dobrze rozmieszczone wokół pnia, znacznie mniejsze zaciskanie niż w pniu.
 • Idealny odstęp między gałęziami, co najmniej 8-12" dla większości gatunków.
 • Dobry zwężacz pnia.
 • Szeroki kąt nachylenia zapewnia wytrzymałość.
 • Niskie gałęzie - są tymczasowe, ale pomagają rozwijać się stożkowato, sprzyjają wzrostowi zacisku w pniu, zapobiegają uszkodzeniom spowodowanym przez słońce.

Prawidłowe ściółkowanie

Mulch jest najlepszym przyjacielem nowo zasadzonego drzewa, bo to..:

 • Izoluje glebę, pomagając w tworzeniu bufora od gorąca i zimna.
 • Zatrzymuje wodę, dzięki czemu korzenie pozostają wilgotne.
 • Utrzymuje chwasty z dala od korzeni, aby uniknąć konkurencji między nimi.
 • Zapobiega zagęszczaniu się gleby.
 • Zmniejsza uszkodzenia kosiarki.

Etapy dodawania ściółki dookoła drzewa

 1. Usuń wszelką trawę w obrębie 3-metrowego obszaru (do 10 stóp w przypadku większych drzew).
 2. Wlać do koła naturalną ściółkę, taką jak wióry drzewne lub kawałki kory na głębokość od 2 do 4 cali.
 3. Chronić mulcz przed dotykaniem pnia drzewa.

Podlewanie drzew

Podlewanie drzew jest kluczowym elementem pielęgnacji drzew, ale ze względu na różnorodność klimatów trudno jest polecić jego dokładną ilość. Kilka wskazówek pomoże w prawidłowym podlewaniu drzew.

Podlewanie nowo posadzonych drzew

W przypadku nowych drzew, wodę należy podlewać natychmiast po posadzeniu drzewa. Zazwyczaj wystarcza 30 sekund z równomiernym strumieniem wody z węża ogrodowego w/g dyszy dyfuzyjnej na sadzonkę drzewa.

Podlewanie drzew w ciągu pierwszych dwóch lat

W ciągu pierwszych kilku sezonów wegetacyjnych nowo posadzone drzewo zużywa dużo energii, starając się zapuścić korzenie w glebie. Zwłaszcza podczas pierwszych kilku lat życia nowych drzew, będzie miało trudności z upałem i suszą. Można to ułatwić, dostarczając wodę i pokrywając glebę ściółką z wiórów drzewnych. Głębokie podlewanie może pomóc w przyspieszeniu tworzenia się korzeni. Głębokie podlewanie polega na utrzymaniu wilgotności gleby do głębokości, na której znajdują się wszystkie korzenie.

Jaka ilość wody i kiedy

Niewystarczająca ilość wody jest szkodliwa dla drzewa, ale zbyt duża jej ilość jest również zła. Zbyt duża ilość wody jest częstym błędem w pielęgnacji drzewa. Należy pamiętać, że wilgoć jest inna niż zawilgocenie, i można to ocenić po odczuciu. Wilgotna gleba, która wysycha przez krótki okres czasu, pozwala na przeniknięcie do niej odpowiedniej ilości tlenu.

Wilgotność gleby można sprawdzić za pomocą packi ogrodowej i włożyć ją do ziemi na głębokość 2", a następnie przesunąć ostrze packi tam i z powrotem, aby utworzyć niewielki, wąski rów. Następnie należy dotknąć gleby palcem. Jeśli jest wilgotna w dotyku, to nie potrzebuje wody.

Gatunki odporne na suszę

Jeśli Twój obszar stale boryka się z suszą, będziesz chciał uznać drzewa wymienione jako odporne na suszę. Niektóre gatunki odporne na suszę to Arizona Cypress, japońska Zelkova, White Fir i Kentucky Coffeetree.

Gatunki odporne na wilgoć

Po przeciwnej stronie spektrum, jeśli twój obszar ma do czynienia z dużą ilością wilgoci lub mokrych warunków, oto kilka drzew, które będą lepiej radzić sobie w wilgotnych warunkach: Baldcypress, Shellbark Hickory, Red Maple, Silver Maple, Paper Birch, River Birch i Weeping Willow.

Przycinanie drzew

Właściwa technika przycinania jest ważna dla zdrowego drzewa. Zapoznaj się z naszym animowanym przewodnikiem po przycinaniu drzew, a także z filmami wideo na temat tego, dlaczego przycinanie jest konieczne, zasadami przycinania i ABC przycinania.

Kiedy do śliwki

To zależy w dużej mierze od tego, dlaczego śliwki. Lekkie przycinanie i usuwanie martwego drewna może być wykonane w każdej chwili. W przeciwnym razie, poniżej przedstawiamy kilka wytycznych na różne pory roku.

PRZYCINANIE ZIMOWE

Przycinanie w czasie snu jest najczęstszą praktyką. Prowadzi ono do energicznego przyspieszenia wzrostu na wiosnę i powinno być stosowane, jeśli jest to pożądany efekt. Zazwyczaj najlepiej jest poczekać, aż minie najzimniejsza część zimy.

CZYSZCZENIE LATOWE

Aby ukierunkować wzrost poprzez spowalnianie gałęzi, których nie chcesz, lub "karłowaty" rozwój drzewa lub gałęzi, przycinanie powinno odbywać się wkrótce po zakończeniu sezonowego wzrostu. Innym powodem do przycinania gałęzi w lecie są cele korygujące. Wadliwe kończyny można łatwiej zauważyć.

PRZYCINANIE KWITNĄCYCH DRZEW W CELU ZWIĘKSZENIA ICH KWITNIENIA

W przypadku drzew, które kwitną wiosną, śliwki kwitną, gdy ich kwiaty zanikają. Drzewa i krzewy, które kwitną od połowy do końca lata, należy przycinać zimą lub wczesną wiosną.

KIEDY NIE NALEŻY PRZYCINAĆ: JESIEŃ

Ponieważ grzyby gnilne rozprzestrzeniają swoje zarodniki obficie podczas upadku i rany wydają się goić wolniej na upadku na cięciach, jest to dobry czas, aby zostawić swoje narzędzia do przycinania w magazynie.